Jeg har kjøpt en brun strutserem som er blank. Skulle gjerne gjort den matt. Noen som vet hvordan man går frem, hvis det er mulig uten å ødelegge remmen?
På mine matte remmer, som etter bruk blir blankere, pleier jeg å skrape de lett med et barberblad. Da kommer den røffe matte finishen tilbake. Om det funker på en allerede "blank" reim vet jeg ikke sikkert. Men det gjør kanskje @Olando eller @Nessuno79 ?
Ville gått veldig forsiktig fram med et meget fint sandpapir. Alkohol ville jeg holdt meg unna da det fjerner fettet i læret og kanskje kan missfarge sømmen?
Innen bilpleie så kan man fjerne små riper i skinn ved å benytte vannslipepapir (1200). Det tror jeg er verdt å prøve på reima. Hvis den blir for matt, så kan du jo glanse den opp litt med å pusse den med ei bommulsfille.
@Bjorn Her er det flere velmente råd, som jeg er redd ikke vil fungere.
Jeg vil anbefale deg å gå til innkjøp av en strutsrem med den rette matte finishen.
Lykke til!